Wydarzenia związane z projektem Framsticks
- 21 kwiecień 1998: Pokaz w sesji DEMO na europejskiej konferencji dotyczącej uczenia maszynowego w Chemnitz, Niemcy; artykuł.
- listopad 1998: Magazyn CD z Holandii, C'TROM 18 – filmy i zdjęcia demo, opis projektu.
- 17 listopad 1998: CALResCo nagradza tę witrynę jako jeden z najlepszych wizualnie zasobów w Internecie dotyczących Sztucznego Życia.
- marzec 1999: Chip i Chip CD (3/99) – artykuł, strona WWW, program.
- 17 marzec 1999: wywiad dla Radia BIS – sztuczna inteligencja i sztuczne życie.
- marzec 1999: wywiad dla Reportera – sztuczne życie i sztuczna inteligencja.
- 25-28 maj 1999: Konferencja "Algorytmy Ewolucyjne i Optymalizacja Globalna" (artykuł).
- 13-17 wrzesień 1999: Poster, pokaz demo i artykuł na 5-tej Europejskiej Konferencji o Sztucznym Życiu (ECAL '99), Lozanna, Szwajcaria. M. Komosiński nagrodzony za wyróżniającą się pracę w dziedzinie Sztucznego Życia.
- wrzesień 1999: Wywiad dla L'Hebdo, N° 38/99 (internetowa wersja artykułu – po francusku – tutaj).
- 15 październik 1999: Otwarty wykład/prezentacja/pokaz "Algorytmy ewolucyjne i symulacje życia" w ramach II Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
- 19 listopad 1999: Prezentacja Framsticks w LEGO Lab, Aarhus, Dania.
- 7 i 14 stycznia 2000: Artykuły w Głosie Wielkopolskim.
- luty 2000: Wywiad dla radia RMF FM.
- 11-14 kwiecień 2000: Prezentacja na targach INFOSYSTEM 2000. Rozproszona po Polsce ewolucja, zdalna wizualizacja OpenGL na stacji graficznej ONYX2, równoległy rendering.
- czerwiec-Lipiec 2000: Wystawa Sztuki Ewolucyjnej, Genewa. Pokaz Framsticks.
- lipiec 2000: Udostępnienie prototypu Centrum Eksperymentatora.
- lipiec 2000: Prezentacja na 2. Międzynarodowej Konferencji Virtual Worlds, Paryż, Francja. Artykuł.
- sierpień 2000: Prezentacja na 7. Międzynarodowej Konferencji Artificial Life, Portland, USA. Artykuł.
- 11-14 październik 2000: Prezentacja na sgi2000: SGI Users' Conference, Kraków. Rozproszona po Polsce ewolucja, zdalna wizualizacja OpenGL na stacji graficznej ONYX2.
- 1-2 grudzień 2000: TheoLab – Research Unit for Structure Dynamics and the Evolution of Systems, Jena, Niemcy. Prezentacja na warsztatach "Evolution and Neural Control of Autonomous Systems".
- 4 grudzień 2000: Seminarium w Chair of Systems Analysis, Wydział Informatyki Uniwersytetu w Dortmund, Niemcy.
- 14-18 maj 2001: Seminarium na spotkaniu "Complexity-Unifying Themes for the Sciences and New Frontiers for Mathematics" z udziałem Santa Fe Institute for the Sciences of Complexity (SFI) i Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences (MPI). Lipsk, Niemcy.
- 10-14 wrzesień 2001: Prezentacja i artykuł na 6-tej Europejskiej Konferencji o Sztucznym Życiu (ECAL '01), Praga, Czechy.
- 13/14 listopad 2001: Framsticks w telewizji TVN. Zobacz zdjęcia.
- grudzień 2001: Dwa artykuły: dla Artificial Life Journal i dla Theory in Biosciences.
- luty 2002: Artykuł w polskim magazynie Software 2.0 o sztuczym życiu, AI i Framsticks.
- kwiecień/maj 2002: Artykuły/newsy w internetowych wydaniach PAP, Chip, WP, ONET. Wywiady dla radia: Trójka (III P.R.), TOK FM, Radio Kraków. Telewizja WTK.
- marzec 2003: Warsztaty "Data Ecologies" w Austrii, "the Framsticks day".
- wrzesień 2003: Wywiad dla magazynu Chip.
- wrzesień 2003: International Conference on Computational Intelligence and Natural Computing, North Carolina, USA. Artykuł i prezentacja.
- marzec 2004: Artykuł dla "Świata Nauki".
- czerwiec 2004: Europejska letnia szkoła Framsticks w Łodzi.
- luty 2005: Framsticks i eksperyment Framsticks deathmatch opisane w magazynie "Software 2.0 Extra".
- czerwiec 2005: Rozdział o Framsticks w książce Artificial Life Models in Software.
- listopad 2005: Eksperymenty z okiem wektorowym i koordynacją wzrokowo-ruchową zaprezentowane na konferencji kognitywistycznej.
- sierpień-październik 2006: Wykłady na zaproszenie Uniwersytetu Północnej Karoliny w Charlotte, USA.
- wrzesień 2006: Wywiad dla grupy biota.org.
- listopad 2006: Artykuł przedstawiający inspirowany biologicznie model koordynacji wzrokowo-ruchowej, KES 2006: International Conf. on Knowledge-Based & Intelligent Information and Engineering Systems, Bournemouth, Anglia.
- grudzień 2006: Warsztaty Framsticks w Poznaniu.
- kwiecień 2007: wykład na Festiwalu Robotów, Poznań.
- nowsze wydarzenia...
Często zadawane pytania (FAQ)
- Co może mi dać używanie tego programu/Dlaczego może być on dla mnie przydatny?
- Program jest bardzo dobrym narzędziem edukacyjnym. Jako że większość informacji potrzebnych do jego użycia znajduje się na stronach WWW, program pozwoli użytkownikowi na eksperymenty ze złożonymi strukturami prętów ("żywymi" lub nie), złożonymi sieciami neuronowymi i trójwymiarową, wodną i lądową symulacją. Aplikacja posiada specjalny interfejs, który można szybko poznać i używać do budowy struktur, ich testowania, ewoluowania i ulepszania. Jeśli studiujesz informatykę, biologię, robotykę, fizykę, mechanikę itd., program może być przyjemnym sposobem poznawania wielu zjawisk i zagadnień. Dla naukowców użyteczne może być odkrycie możliwości aplikacji i wykorzystanie jej w bardziej zaawansowany sposób (własne skrypty i eksperymenty). Jeśli interesuje cię grafika komputerowa, możesz tworzyć wspaniałe filmy i zdjęcia. Możesz również wykorzystać program do konkurencji/gry z innymi użytkownikami (np. kto wyhoduje lub zbuduje szybszego albo silniejszego stwora?) i dla celów rozrywkowych.
Zachęcamy, byś wziął udział w dyskusjach na forum – znajdziesz tam pomoc i będziesz mógł wyrazić swoje poglądy. - Jak mogę uczestniczyć w projekcie?
- Możesz przeprowadzać wiele eksperymentów, od prostych (na prędkość) do bardzo skomplikowanych z nieprzewidywalnymi rezultatami (ewolucje spontaniczne). Możesz przysłać nam swoje stworzenia, możesz także wziąć udział w konkursach (opisanych tutaj, możesz zostać nagrodzony!). Możesz tworzyć własne style wizualizacji, własne eksperymenty, albo pomóc w tłumaczeniu stron WWW. Możesz również rozwijać pomocnicze programy. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami.
- Czy ten projekt ma jakieś praktyczne zastosowania?
- Projekt w obecnej postaci nie jest stosowany w przemyśle, jednakże każdy jego element ma wiele zastosowań: algorytmy ewolucyjne, metody optymalizacji, sieci neuronowe, metoda elementów skończonych i symulacji mechanicznej itd. Badania mogą być użyteczne dla informatyków, robotyków, biologów, fizyków i wielu innych naukowców, a także dla nieprofesjonalistów. Program może przydać się dla wszystkim, którzy interesują się którąkolwiek z wykorzystanych technik, w tym również w myśl hasła "uczyć bawiąc".
Najistotniejszym zastosowaniem jest wykorzystanie programu do przeprowadzenia wielu eksperymentów ewolucyjnych w złożonym środowisku. Analiza uzyskanych danych pozwala na lepsze zrozumienie mechanizmów ewolucyjnych oraz na wyciągnięcie interesujących wniosków dotyczących zachowania i wyglądu powstałych stworzeń. - Dlaczego program jest tylko po angielsku?
- Tłumaczenie stron jest ogromnie czasochłonne, a synchronizowanie nieustannych (i bardzo licznych!) poprawnek to syzyfowa praca. Angielski jest powszechnym językiem nauki i dlatego został wybrany.
- Jak długo trwają zwykle ewolucje?
- Ewolucja ukierunkowana na prędkość bez podziału na gatunki jest stosunkowo krótka. Zakładając, że proces rozpoczyna się bez żadnej dodatkowej wiedzy – od jednego, najprostszego genotypu organizmu – zwykle już po kilkunastu minutach odkrywane są sposoby poruszania się. Po kilku godzinach stworzenia osiągają znaczny stopień sprawności. Ewolucje o bardziej złożonych celach (np. spontaniczne/otwarte) mogą trwać dłużej. Oczywiście, aby efektywnie wykorzystać czas symulacji, kluczowe jest odpowiednie dobranie parametrów.
- Co z tą filozofią? Jak takie eksperymenty mogą zainspirować mnie do filozoficznych rozważań?
- Na początek zastanów się nad taką hipotezą (M.K.):
Dawno, dawno temu istniała potężna cywilizacja. Była tak stara, że nie pamiętała swoich początków. Stawała się coraz potężniejsza i coraz lepiej rozumiała świat w którym egzystowała. Wielokrotnie doprowadziła niemal do swojego unicestwienia, bowiem jej wiedza była większa niż umiejętność jej wykorzystania dla swojego własnego dobra. W końcu jednak udało jej się wypracować zasady, które zapewniły stabilny rozwój i zagwarantowały bezpieczeństwo własnego bytu.Cywilizacja ta od zawsze próbowała zrozumieć cel i sens istnienia świata i samej siebie. Kiedy osiągnęła już taki etap rozwoju, że rozproszyła się i zjednoczyła ze swoim wszechświatem, postawowiła sama wytworzyć ogromną liczbę różnorodnych światów wierząc, że dzięki tej różnorodności powstaną gdzieś nowe, oryginalne idee wyjaśniające przyczynę i sens istnienia praświata. Był to też sposób na poznanie możliwych ścieżek i scenariuszy rozwoju – jedyna droga by pośrednio poznać swoją własną przeszłość i jej miejsce w chmurze prawdopodobieństwa, oraz odkryć możliwości przyszłości. Cywilizacje powstające i rozwijające się w owych wytworzonych wszechświatach zaczęły w końcu same wytwarzać swoje podświaty, a te z kolei swoje podświaty, co utworzyło ciąg zagnieżdżonych w sobie światów. Ginęły i rozkwitały, wymyślając nieskończoność idei, koncepcji i poglądów, pytań i odpowiedzi.
Gdzie jest w tej historii nasze miejsce? Pomyśl, a potem przeczytaj opowiadanie „Zagnieżdżenie”. - Chciałbym na moich stronach zrobić odnośnik do waszego projektu.
- Użyj adresu http://www.framsticks.com/
Możesz umieścić też któryś z obrazków:
Jeśli potrzebujesz grafiki wysokiej jakości (do druku, wideo itp.), skontaktuj się z nami.