Strona Użytkowników Framsticks i Grupy Badaczy Sztucznego Życia 

Użytkownicy symulatora Framsticks są bardzo zróżnicowani - według ankiety, znajdziemy tam nastolatków i 60-latków, uczniów i profesorów, filozofów, biologów, prawników, itd. Grupa Badaczy Sztucznego Życia skupia aktywnych użytkowników którzy posiadają pewne wspólne, bazowe doświadczenia. Aby stać się jej członkiem należy zapoznać się z tutorialem dokładnie wykonując zawarte w nim polecenia. Tutorial ten wprowadza krok po kroku w środowisko Framsticks i stanowi poziom odniesienia dla członków grupy. Zalecane jest również zapoznanie się z dokumentacją.

W grupie istnieje sekcja poznawcza, w której skupiają się początkujący użytkownicy.

Spotkania grupy odbywają się okresowo w Poznaniu - informacje o lokalizacji są na plakacie. Podczas takich spotkań odpowiadamy sobie na pytania, organizujemy grupę, opowiadamy o przeprowadzonych eksperymentach, ich celu i wynikach. Dr hab. inż. Maciej Komosiński, współautor Framsticks, służy pomocą zarówno w kwestiach technicznych, jak i współpracy naukowej. Wszelkie pytania kieruj tutaj.

Już teraz zapowiadamy cykl pięciu półtoragodzinnych wykładów, które odbywają się zawsze w październiku i prezentują szczegółowo możliwości środowiska Framsticks oraz eksperymenty prowadzone przy jego użyciu. To rzadka okazja żeby dowiedzieć się (prawie) wszystkiego ;-)

Forum dyskusyjne znajduje się tu. Przydatne informacje możesz też znaleźć na liście projektów.

W zależności od zainteresowań, członkowie grupy mogą (samodzielnie lub razem) realizować różne projekty. Lista takich projektów jest bardzo obszerna; poniższej wymieniamy kilka przykładów.

Biologia

  • przygotowanie materialow ilustrujacych zjawiska biologiczne, genetyczne itp (mutacje, dopasowanie do srodowiska, bariery geograficzne, gatunki, genetyka, itp itd) - to przyda sie i dla zwyklych uzytkownikow, i dla nauczycieli biologii, i dla tych ktorzy beda sami sie chcieli czegos nauczyc.
  • przygotowanie zestawu eksperymentow - zadan do wykonania jako cwiczenia, podobnie jak to jest w tutorialu framsticks, ale pod katem biologicznym. Takie cwiczenia mozna przygotowac na roznym poziomie - gimnazjum, liceum, studiow.

Kognitywistyka

  • Przeprowadzenie eksperymentów z ewolucją zachowań w labiryntach. Klasyfikacja powstałych zachowań. Różne klasy labiryntów.
  • Przeprowadzenie eksperymentów z "okiem wektorowym", widzeniem i koordynacją wzrokowo-motoryczną.

Badania naukowe

  • Propozycje zaprojektowania konkretnych eksperymentow lub mechanizmow (dla osob, ktore chca cos zweryfikowac w środowisku symulacyjnym, a moze tez pozniej opublikowac wnioski)
  • przykłady prac naukowych - patrz tutaj

Programowanie i implementacje

Grafika komputerowa

Sprawy technicznie i organizacyjne

  • przygotowanie polskiej strony www zarządzanej przez www
  • przetłumaczenie materiałów na język polski
  • pomoc mniej doświadczonym członkom z sekcji poznawczej, organizowanie dla nich konkursów
  • informowanie różnych środowisk o działalności grupy, informowanie nauczycieli o edukacyjnych możliwościach Framsticks

Więcej pomysłów znajduje się tutaj. Zajrzyj też na strony zaprzyjaźnionej grupy z Virtual Life lab oraz na listę ich projektów. Tematyka sztucznego życia poruszana jest również na portalu alife.pl.